BULK DISCOUNT
BUY 4 SAVE 2.5%
BUY 8 SAVE 5%
BUY 12 SAVE 7.5%
BUY 16 SAVE 10%
Applies to all products except for Canada Vape Lab Juices
(2 customer reviews)
Specifications:
Nominal Capcity: 2500 mAh
Nominal Voltage: 3.6V
Discharge End Voltage: 2.5V
Standard Charging Current: 1.25A
Charging Voltage: 4.20+-0.05V
Max. Continuous Discharging Current: 20A
Dimensions:
64.85mm (L) x 18.33 mm (D)
Weight: 45.0g
Warnings:
-Do not overdischarge/overcharge
-Recharge drained batteries ASAP
-Do not short circuit
-Do not dispose of in fire
-Do not expose to extreme heat or water
-Please be familiar with handling lithium-ion batteries before purchase.
6 in stock
Description
Samsung INR18650-25R Battery
The Samsung 25R Battery (INR18650-25R) is one of the most commonly used 18650 batteries available on the market. The 25R is a mid-power range cell at 2500mAh and 20A maximum.
Specifications
Nominal Capacity: 2500 mAh
Nominal Voltage: 3.6V
Discharge End Voltage: 2.5V
Standard Charging Current: 1.25
Charging Voltage: 4.20+-0.05VMax.
Continuous Discharging Current: 20A
Dimensions:64.85mm (L) x 18.33 mm (D)Weight: 45.0g